Skakalno koleno je pogosta športna poškodba, ki lahko prizadene športnike in aktivne posameznike. Bolečina, oteklina in omejena gibljivost kolena so le nekateri od simptomov, ki lahko spremljajo to stanje. V Centru Vitalizaicje smo specializirani za zdravljenje skakalnega kolena z uporabo najučinkovitejših fizioterapevtskih metod.
SIMPTOMI
Skakalno koleno se največkrat kaže z naslednjimi simptomi:
- Bolečina: Bolečina v predelu kolena je najpogostejši simptom. Bolečina se lahko pojavlja med športnimi aktivnostmi ali po njih.
- Oteklina: Oteklina v okolici kolena je pogost simptom skakalnega kolena.
- Omejena gibljivost: Poškodba lahko povzroči omejeno gibljivost v kolenskem sklepu, kar lahko otežuje gibanje.
- Nestabilnost kolena: Skakalno koleno lahko povzroči občutek nestabilnosti v kolenu, kar otežuje športne aktivnosti.
VZROKI
Skakalno koleno se pogosto razvije zaradi kombinacije dejavnikov in mehanizmov. Nekateri glavni vzroki in dejavniki tveganja vključujejo:
- Trauma ali poškodba: Eno izmed najpogostejših vzrokov za skakalno koleno je neposredna poškodba kolenskega sklepa, na primer pri padcu ali nenadnem zaviranju med športom.
- Napetost mišic in tetiv: Pretirana obremenitev ali povečana napetost mišic kvadricepsa in meč lahko povzroči neravnovesje okoli kolenskega sklepa.
- Nepravilna tehnika vadbe: Napačna tehnika pri športih, ki zahtevajo pogoste skoke in obračanje, lahko prispeva k razvoju skakalnega kolena.
- Nestabilnost sklepa: Posamezniki z naravno nestabilnimi kolenskimi sklepi so bolj nagnjeni k skakalnemu kolenu.
- Prekomerna uporaba: Intenzivno treniranje ali sodelovanje v športih, ki vključujejo ponavljajoče se skoke, lahko povzroči obrabo sklepa.
- Naslednja nagnjenost: Genetska nagnjenost lahko igra vlogo pri tveganju za skakalno koleno.
- Anatomske nepravilnosti: Anatomske nepravilnosti kolena, kot so nenormalna postavitev pogačice ali nepravilno porazdelitev bremena, lahko prispevajo k razvoju tega stanja.
Skakalno koleno (patelarni tendinitis) je poškodba, ki prizadene tetivo pogačice (patelarno tetivo), ki povezuje pogačico s golenico. Ta tetiva ima ključno vlogo pri prenosu sile med kvadricepsom (sprednjo stegensko mišico) in spodnjim delom noge, kar omogoča iztegovanje kolena in skakanje. Pri prekomerni obremenitvi ali ponavljajočih se eksplozivnih gibih, kot so skoki in hitre spremembe smeri, pride do mikropoškodb v patelarni tetivi. Te mikrotravme sprožijo vnetni proces, kar vodi v oslabitev tetive, kar posledično povzroči bolečino, otekanje in zmanjšano funkcionalnost kolenskega sklepa.
Zaradi preobremenitve tetiva izgubi elastičnost in pride do degenerativnih sprememb v tkivu, kar lahko brez ustreznega zdravljenja preide v kronično stanje. Napetost mišic kvadricepsa dodatno poveča pritisk na patelarno tetivo, kar še poslabša poškodbo. Skakalno koleno se najpogosteje pojavlja pri športnikih, ki izvajajo ponavljajoče se skoke ali hitre spremembe smeri, kot so košarkaši, odbojkarji in atleti, vendar se lahko pojavi tudi pri rekreativnih športnikih
Skakalno koleno
10x velika fizioterapevtska obravnava
- 8x napredne manualne tehnike
- 10x elektroterapija
- 6x TECAR terapija
- 10x magnetna terapija
- 10x ultrazvočna terapija
- 3x priprava individualne vadbe
550€
NAROČANJE NA FIZIOTERAPIJO
Prvi pregled pri fizioterapevtu je BREZPLAČEN.

KAKO POTEKA FIZIOTERAPIJA
V Centru Vitalizacije izvajamo celovit fizioterapevtski program za zdravljenje skakalnega kolena, ki združuje napredne terapevtske tehnike in prilagojene vaje za učinkovito okrevanje. Naš individualiziran pristop vključuje naslednje metode:
Laserska terapija uporablja visoko usmerjeno svetlobo, ki prodira globoko v tkiva in stimulira regeneracijo. Laserski žarki pospešujejo celjenje in zmanjšujejo vnetje v poškodovanem kolenu, kar pripomore k hitrejšemu okrevanju in lajšanju bolečine.
Tecar terapija temelji na uporabi visokofrekvenčnih elektromagnetnih valov, ki prodrejo globoko v tkiva. Ta terapija izboljšuje prekrvavitev, zmanjšuje vnetje in pospešuje regeneracijo poškodovanih tkiv. Je še posebej učinkovita pri zmanjšanju bolečine in pospeševanju okrevanja po skakalnem kolenu.
Elektroterapija uporablja nizkofrekvenčne električne tokove za stimulacijo mišic in živcev, kar pomaga zmanjšati bolečino in vnetje. Ta terapija izboljša mišično funkcijo in prispeva k hitrejši rehabilitaciji z ohranjanjem mišične moči in funkcionalnosti okoli kolenskega sklepa.
Ultrazvok z visoko frekvenčnimi zvočnimi valovi prodira globoko v tkivo in pospešuje celjenje ter zmanjšuje vnetje. Ultrazvočna terapija izboljša pretok krvi v poškodovanem predelu kolena, kar pomaga pri hitrejšem okrevanju in sprostitvi napetih mišic.
Kineziološki trakovi se uporabljajo za razbremenitev obremenjenih mišic in vezi ter zagotavljanje dodatne podpore kolenu med gibanjem. Kineziotaping zmanjša napetost na poškodovanem območju, kar omogoča boljše okrevanje in večjo stabilnost kolena med rehabilitacijo.
Pripravimo tudi prilagojen program terapevtskih vaj, ki se osredotočajo na krepitev mišic kvadricepsa, stegen in meč, kar izboljša stabilnost in gibljivost kolenskega sklepa. Pacient se nauči teh vaj izvajati doma, kar dolgoročno ohranja stabilnost in preprečuje ponovitev težav s skakalnim kolenom.
S kombinacijo teh naprednih terapevtskih metod in individualizirane vadbe zagotavljamo celovito in učinkovito rehabilitacijo, ki lajša bolečino, pospešuje regeneracijo in preprečuje ponovitev skakalnega kolena.
NAROČANJE NA ZDRAVLJENJE SKAKALNEGA KOLENA
OSTANITE AKTIVNI IN BREZ BOLEČIN
Za rezervacijo termina oddajte povpraševanje ali nas pokličite na telefonsko številko
+386 30 462 033